Diagnoza psychologiczna
Czym jest diagnoza psychologiczna i po co się ją wykonuje?
Diagnoza psychologiczna to proces, w ramach którego psycholog w oparciu o odpowiednie narzędzia diagnostyczne (wywiad psychologiczny, obserwację, wybrane kwestionariusze i testy) stara się rozpoznać psychologiczne mechanizmy funkcjonowania osoby badanej, wyjaśnić pojawiające się problemy oraz przewidywać możliwości i sposób ich zmiany. Jest to ważny i integralny element początkowej fazy leczenia.
Umożliwia ona:
- wykrycie mechanizmów leżących u podstaw doświadczanych trudności i objawów,
- właściwe ukierunkowanie procesu leczenia, „uszycie na miarę” dalszego postępowania,
- opisanie obecnego funkcjonowania pacjenta, jego mocnych i słabych stron,
- weryfikację czy dalsze leczenie jest potrzebne, a jeśli tak to w jakiej formie.
Można powiedzieć że trafna diagnoza warunkuje dobór odpowiedniego postępowania terapeutycznego i farmakologicznego.
W Pomorskim Centrum Terapeutycznym proponujemy diagnostykę pod kątem:
1. Zaburzeń osobowości MMPI-2
Badanie przy użyciu wielowymiarowego inwentarza osobowości Minnesota – MMPI-2- test składa się z 567 pozycji, ocena wielorakich cech osobowości ze szczególnym uwzględnieniem nieprawidłowości w obrazie klinicznym oraz wskazówkami dotyczącymi dalszego leczenia (czas wykonania badania do 120 minut, opis przez psychologa badania z zaleceniami 60-90 min, cena badania 500 zł).
2. Zaburzeń osobowości SCID-5
Ustrukturalizowany Wywiad Kliniczny do Badania Zaburzeń Osobowości, do przesiewowej diagnozy występowania zaburzeń osobowości i ustalenia ich rodzaju (czas wykonania badania 60 min, cena badania 170 zł).
3. Zmian organicznych w OUN
- CTT Kolorowy Test Połączeń do badania tempa pracy umysłowej oraz utrzymywania i przerzutności uwagi.
- CVLT Kalifornijski Test Uczenia się Językowego - do pomiaru zdolności do uczenia się i zapamiętywania materiału werbalnego.
- BENTON - Test Pamięci Wzrokowej
- DSC-II - Niewerbalny Test Uczenia się i Pamięci - do oceny zdolności do zapamiętywania i uczenia się informacji niewerbalnych
4. Badanie inteligencji
Skala Inteligencji Stanford-Binet, 5 edycja.
Polska normalizacja z 2019 roku. Dla osób w wieku 6 - 69 lat. Test powszechnie stosowany na świecie alternatywnie do skal wechslerowskich, (które ostatnią polską normalizację mają z 2002 roku) szczególnie tam, gdzie rozwój pacjenta nie jest w pełni typowy (grupy specjalne, zaburzenia neurorozwojowe, osoby wybitnie uzdolnione) i jako jedyny tak precyzyjnie różnicujący stopnie niepełnosprawności intelektualnej. Wyniki badania to tzw. wechslerowskie ilorazy inteligencji: ogólny, werbalny, niewerbalny, wyniki czynnikowe oraz dodatkowo wiek umysłowy (czas wykonania 90 min, koszt badania 300 zł).
5. Badania depresji i lęku
Mogą służyć do monitorowania postępów w leczeniu lub terapii. Dla osób w wieku 18 - 79 lat.
- KPD - Kwestionariusz do Pomiaru Depresji do oceny nasilenia objawów depresyjnych.
- STAI - Inwentarz Stanu i Cechy Lęku do badania lęku rozumianego jako przejściowy i uwarunkowany sytuacyjnie oraz lęku rozumianego jako względnie stała cecha osobowości.
(czas wykonania 60 min, koszt badania 170 zł).
Omówienie wyników badań telefonicznie. Opis wyników badań przesyłany mailem.